Paddleboardy

Materiály a technologie výroby paddleboardů

Je lepší pevné nebo nafukovací allround prkno? Pevné prkno je nepatarně rychlejší - vyplatí se ale pouze závodním jezdcům, protože všechny ostatní parametry jako je cena, skladnost, odolnost a univerzálnost jdou ve prospěch nafukovacího paddleboardu.

NAFUKOVACÍ PADDLEBOARDY

Standardní technologií výroby SUPů je tak zvaná DROP-STITCH konstrukce, která je v mnoha obměnách používána širokým spektrem výrobců z celého světa. Základ plováku tvoří  onen DROP-STITCH , což jsou vlastně dva pláty materiálu spojené velkým množstvím paralelních vláken. Tato struktura je po oříznutí do půdorysného tvaru po bocích plováku slepena a tvoří paddleboard.

nafukovaci paddleboard material

Dle počtu použitých vrstev se DROP-STITCH plováky dělí na jednovrstvé či vícevrstvé, které se pak dále podle způsobu spojování vrstev dělí na lepené a laminované.

Důležitou okolností mající podstavný vliv na vlastnosti plováku je tloušťka.

JEDNOVRSTVÁ DROP-STITCH KONSTRUKCE

Plovák je tvořen jednovrstvým DROP-STITCHEM na boku spojeným obvykle dvěma vrstvami. Posléze je pak na palubu nalepena nášlapná protiskluzová vrstva.  Jednovrstvý plovák bývá lehký (kolem 10-11 kg), v 10cm (4‘‘) tloušťce je však nepříliš tuhý a je vhodný spíše pro děti. V 15cm (6‘‘) provedení je již většinou rozumně použitelný i pro dospělé.

nafukovaci-jednovrstve

DVOJVRSTVÁ LEPENÁ DROP-STITCH KONSTRUKCE

Standardní robustní provedení nafukovacích plováků, které v základu odpovídá jednovrstvé konstrukci, která je ale ještě lepením doplněna o druhou vrstvu, která dodává plováku jednak potřebnou tuhost a zároveň lépe chrání plovák  proti proříznutí či prodření o ostré předměty. Nevýhodou je pouze vyšší hmotnost (12-14 kg), která však není příliš citelná.

nafukovaci-dvojvrstve

 

DVOJVRSTVÁ LAMINOVANÁ DROP-STITCH KONSTRUKCE

Aktuálním vývojovým stádiem plováků vyšší kvality je FUSION technologie, proces označovaný také jako MSL nebo ESD konstrukce, který spočívá v tom, že dvě vrstvy jsou při výrobě slisovány (slaminovány) velkým tlakem bez použití lepidla. Při tomto procesu dochází k výrazné úspoře hmotnosti díky absenci cca 1,5 kg lepidla  a výroba má rovněž ekologičtější charakter. Díky lepšímu spojení obou vrstev (nedochází ke smykovému mikropohybu ve vrstvě lepidla) se dosahuje podstatně vyšší tuhosti a při souvisejícím použití tenčího materiálu i další úspory hmotnosti. Plováky mají hmotnost kolem 10 kg a snesou plnící tlak až do 25PSI, který také dále přispívá k jejich vyšší tuhosti.

dvojvrstva-laminovana

DVOJVRSTVÁ HeyTEX DROPSTITCH  KONSTRUKCE

Aktuálně špičkovým provedením DROP-STITCH konstrukce je německý materiál HyTEX , který na rozdíl od standardních paralelních DROP-STITCH vláken  využívá „chaoticky“  šikmo křížem orientovaných vláken, při jejichž použití se dociluje ještě o řád vyšší torzní  podélné tuhosti a je možno ušetřit další kilogramy. Nejšíře používaný cca. 300 litrový plovák vyrobený touto technologií váží jen něco málo přes těžko uvěřitelných 8 kilogramů.

heytex

3SL FUSION TECHNOLOGIE

Někteří dodavatelé používají kombinaci jedno nebo dvojvrstvého DROP-STITCHE s plochými výztuhami (stringery) umístěnými ve středu plováku (na dně i na palubě) , případně v obvodovém pásu. Touto cestou docilují výborné tuhosti při zároveň velmi zajímavé hmotnosti plováku pod 10 kilogramů.

3layer

 

 

2002-2018 Nafukovací čluny.cz